Avem 71 vizitatori și nici un membru online

Duminică 17 Decembrie 2017

rapidClubul Rapid București și Federația Română Karate WKC a organizat prima ediție a Cupei Rapid, competiție ce sa desfăsurat în Sala Polivalentă ''Rapid'', sâmbătă 6 septembrie, de la ora 09,00.

Conform politicii de unificare a karate-ului promovată de FRK WKC, competiția a fost deschisă tuturor sportivilor, cluburilor care doresc să se înscrie în programul de pregătire și performanță al FRK WKC,

"Cu toate că lumea karate-ului este destul de frământată în ultima perioadă, noi dorim să continuăm munca începută acum 12 ani, să pregătim sportivii cât mai bine, să îi menținem în formă prin competiții de un nivel cât mai ridicat, să reprezentăm România în competițiile internaționale cu rezultate cât mai bune — ceea ce sportivii clubului au și făcut în ultimii 5 ani", a declarat Mihaela Mihalache, antrenoarea secției de karate la CS Rapid și antrenoare secundă a lotului național al FRK WKC.

La eveniment s-au intrecut 350 sportivi  care au concurat la probele individuale de kata şi kumite şi la probele de kata sincron şi kumite rotativ , sportivi legitimaţi în cadrul a 26 cluburi sportive.

Clubul Sportiv Rapid București, care a organizat prima ediție a Cupei Rapid împreună cu Federația Română de Karate WKC, a dominat competiția desfășurată sâmbătă în Sala Rapid și s-a clasat pe primul loc, atât în clasamentul pe medalii, cât și în cel pe puncte. În clasamentul pe medalii, CS Rapid a avut 17 clasări pe prima poziție, 10 pe a doua și 17 pe locul al treilea. Pe locul secund s-a clasat CS Dojo Casa Panciu (9-3-6), pe locul trei a fost CS Scorpion (7-8-4), locul patru a fost ocupat de CS Baroul București (7-5-1), iar pe locul cinci  s-a clasat CS Satori (6-4-13) etc. În clasamentul pe puncte, CS Rapid București a ocupat detașat primul loc, cu 1.102 puncte, locul doi a revenit clubului CS Satori Slobozia, 594 p, podiumul fiind completat de CS Scorpion, 578 p, pe patru s-a clasat CS Dojo Casa Panciu, 543 p, pe cinci CS Politehnica Cluj-Napoca, 529 p, etc - See more at: http://www.sportrevolution.ro/c-s-rapid-bucuresti-castiga-prima-editie-a-cupei-rapid-karate-wkc/#sthash.3qOZdJk0.dpuf